ADIGÜZEL'DEN 3 BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ!

ADIGÜZEL'DEN 3 BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ!
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Tarım ve Orman Bakanlıklarına Kabadüz ilçesine bağlı Gönderiç Dağının zirvesindeki Kırkgöze olarak adlandırılan su kaynaklarının Kabadüz Belediyesi tarafından alındığını hatırlatarak, bu bölgeye hangi bakanlığı su tahsisi yaptığını sordu.

Kırkgöze su kaynaklarını sordu

Kabadüz Belediyesi'nin su alımı sonucu Kırkgöze su kaynaklarının kullanmasından ötürü, bölgenin susuuz kaldığını ve alabalıkların öldüğünü söyleyen Adıgüzel, 3 ayrı bakanlığa dönük hazırladığı soru önergesinde Adıgüzel bölgenin su tahsisi yapılıp yapılmadığını, yapıldı ise hangi kurum tarafından yapıldığını sordu.

Kabadüz İlçesine bağlı Gönderiç Dağının zirvesindeki Kırkgöze olarak adlandırılan su kaynaklarının tamamını alacak ve bu havzayı susuz bırakacak şekilde Kabadüz Belediyesi tarafından dereden su alımının durdurulması için yaptıkları başvuruların OSKİ tarafından dikkate alındığın ve burada dereyi tamamen kapatacak şekilde yapılan set yan tarafından açılarak dere tekrar yatağına bırakıldığını aktaran Adıgüzel, ancak yeniden su alımına yönelik çalışmalar olduğu yönünde vatandaşların şikayetleri olduğunu kaydetti.

"Dünyada örneği var mı?

Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Tarım ve Orman Bakanlıklarına bu konuda soru önergesi veren Adıgüzel, şu soruları yöneltti; "

-Bir derenin suyundan faydalanmak için belediyenin dereyi tamamen bloke ederek suyunu kestiği bir uygulamanın ülkemizde ya da dünyada örneği var mıdır? Su alımıyla ilgili çalışma ve hazırlıkların devam ettiğine dönük şikâyetler doğru mudur? Bu konuda bir çalışma var mıdır? 

-Su alımıyla ilgili çalışma ve hazırlıkların devam ettiğine dönük şikâyetler doğru mudur? Bu konuda bir çalışma var mıdır? 

- Yapılan su alımına ilişkin DSİ, İl Özel İdaresi ya da Milli Emlak Genel Müdürlüğünden su tahsisi var mıdır? Şayet var ise şartları nasıl düzenlenmiştir?

-  22 obada insanların yaşadığı ve 25 bin civarı küçükbaş hayvan ile 3 bin büyükbaş hayvanın bulunduğu bölgenin suyunun tamamının bu şekilde alınması mevzuata ve su kullanım ilkelerine uygun mudur?

- Kabadüz Belediyesi’nin bu uygulamayı su dağıtımı işini daha ucuza getirmek için yaptığı düşünüldüğünde ekonomik çıkarlar için doğal hayattan vazgeçilebilir mi?

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!