70 HANELİK MAHALLE HEYELAN RİSKİ ALTINDA!

70 HANELİK MAHALLE HEYELAN RİSKİ ALTINDA!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'nun Ulubey İlçesi Yukarıkızılen Mahallesi Kıran mevkiinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 10 dönümlük fındık bahçesi heyelan nedeniyle kullanılmaz hale gelirken 70 hanelik mahallede 10 ev tamamen risk altında.

Ulubey İlçesi Yukarıkızılen Mahallesince oluşan heyelan nedeniyle bazı evlerde çatlaklar oluşurken heyelan evlere 30 metre mesafeye kadar geldi.

Gece korkudan uyku uyamadıklarını söyleyen mahalle sakinleri devletten konunun incelenmesini istediklerini belirttiler.

"Heyelan derinleşiyor"

Mahalle sakinlerinden Şaban Kıran; "Köyümün alt tarafında göçük oluştu. 2-3 aydır daha da derinleşmeye başladı ve göçükler gün geçtikçe artıyor, evlere 50 metreye kadar ulaştı. Şu an  bulunduğum yarık beş gündür oluşmaya başladı. Gün geçtikçe derinleşiyor v şeklinde 100 metre alanı komple aldı geliyor." dedi.

"Uyku uyuyamaz duruma geldik"

Bir başka vatandaş Talip Durmuş ise; "Köyümüzde 2-3 ay önce oluşan heyelan zamanla etkisini artırarak daha da kaydığını görüyoruz. Obruklar oluşmaya başladı son yağan kar ve yağmur nedeniyle göçük de yeni artışlar meydana geldi, evlerimize 50 metre mesafeye kadar ulaştı. Evlerimize zarar verecek mi, ne zaman göçecek diye korku içerisindeyiz.Evlerimizde uyku uyuyamaz durumdayız.Yetkililerimizden hiç zaman kaybetmeden bir çözüm bulunmasını istiyoruz, mahallemizde 70 hane var burası 10 hanenin olduğu bir mıntıka." diye konuştu.

"Devlet babadan çözüm bekliyoruz"

Mustafa Kıran da, göçüklerin evlerine kadar geldiğini söyleyerek; "Tarlam göçtü gidiyor. Buraya devlet baba ne yaparsa yapsın, ben karışmıyorum. Her taraf çöktü gidiyor. 85 yaşındayım, ben böyle hasar görmedim. 1-2 aylı bir durum. Evlerimiz çok tehlikede, Devlet Baba gelsin baksın meydanda kaldık, fındık bahçesi zaten göçtü gidiyor. Gece uykusu yok, sabaha kadar oturuyorum, yatamıyorum evde. 10 dönüm bahçem göçtü gidiyor. Hayvanlarımızı bahçeye salamaz olduk. 2-3 adam boyu yarıklar var. Heyelan evlere kadar yanaştı, evlerimiz göçüyor nerdeyse. Devlet babadan çözüm bekliyoruz." şeklinde konuştu.

"Evler tehlike altında"

Bir başka mahalle sakini Ahmet Kıran ise şunları kaydetti; "Evimize 50 metre mesafede heyelan oldu, gittikçe çoğalıyor, bahçeler oturma yapıyor, kayma yapıyor. Şu gördüğünüz alan dümdüzdü, şu an kabardı kalktı gidiyor. Yağmurun yağmasıyla daha da çok oturmaya başladı. Yetkililerimizden çözüm bekliyoruz. Evler tehlike altında.Önceden 200 metre uzaktaydı şimdi 50 metreye kadar evlerimize yanaştı."

Ordu Hayat/Ahmet Bayrak (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!