“22 TL’YE GÖBEK ATTILAR”

“22 TL’YE GÖBEK ATTILAR”
Bu içerik 0 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ile İl Başkanı Av. Atila Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 22 liralık fındık fiyatına tepki gösterdiler. Adıgüzel, ‘bu fiyata da göbek atan vekiller var’ derken, Şahin ise ’25 TL’nin altı kabul edilemez’ dedi.

CHP’den, AK Parti ve MHP vekillerine fındık fiyatı tepkisi:

 

Parti il binasında basın mensuplarının karşısına çıkan Adıgüzel ve Şahin, 22 TL’lik fiyatı üreticiye ihanet olarak ifade ettiler.

“Üreticinin değil, tekelcilerin yanındalar”

Şahin; “Cumhurbaşkanı, fındık fiyatını 22 TL olarak açıkladı. Açıklarken de 2 TL destek, 1 TL’de gübre destek parasıyla fındığın 25 lira ya geldiği algısını yarattılar. 25 liranın altındaki bir fiyat üreticinin zarar etmesine sebep oluyor. Bu fiyatın altı üreticiye ihanettir, kabul edilemez. Doğrudan gelir desteği zaten var olan bir destektir. Yeni veriliyormuş gibi göstermek doğru değil. TMO’nun 24 TL’ye sattığı,  serbest piyasada da bu fiyatı aşan fındık fiyatını 22 lira olarak açıklamak yabancı kartelin ekmeğine yağ sürmektir. Bugünkü iktidar üreticinin değil, uluslar arası tekelcilerin yanındadır. Ayrıca rekoltede de yüzde 20 azalma olmuştur. İktidarın fiyatı revize ederek 25 TL yapmasını istiyoruz. Fındık bedelleri de peşin olarak ödenmeli.” dedi.

Reel fındık piyasasında fındığın 28 TL olduğunu aktaran Şahin; “22 TL’yi uluslararası tekeller istedi. İktidar da yerine getirdi. Ama yılbaşında fındık fiyatı 30 lirayı geçecektir. Bunu da hep birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Atila Şahin, Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuyan Ordulu Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a da tepki göstererek, ‘ilgili şahısla ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağız’ dedi.

Şahin’den sonra söz alan Milletvekili Adıgüzel ise; “CHP, bu sene fındığın fiyatını belirleyen parti oldu. 25 TL rakamını ilk telaffuz eden biz olduk. Bizim çıtamız en az 25 TL’dir. Fındık fiyatının desteklemelerle beraber 25 TL olduğunu Cumhurbaşkanı itiraf etti.” dedi.

“Biz üreticinin yanındayız”

Ak Partili vekillerin fiyat açıklanana kadar fındık hakkında hiç konuşmadığını söyleyen Adıgüzel; “Sadece MHP vekili konuşuyordu. O da 2 TL’lik fındığa 24 lira istedi. Şimdi de 22 liraya göbek atıyor. Biz durduğumuz yerdeyiz. AKP ve MHP vekilleri fındık fiyatı 20 liranın altında olmayacak dediler. Biz 25 deyince 24’lere geldiler. Şimdi de 22’ye göbek atıyorlar. Üretici adına konuşan sadece biziz. Biz saray dalkavuğu değiliz, halk için siyaset yapıyoruz. Genel başkanlarının ağzından rakam çıkana kadar ağızlarını açamadılar. Geçen yıl 20 liralık fındığa 16 lira verdiler. Bu yıl da 26 liralık fındığa 22 lira verdiler. Kiloda 4 lira. Bu yıl kiloda 4 lira zarar 2.5 milyar lira yapar. 10 tane Ordu Giresun Havalimanı yabancılara peşkeş çekilmiştir. ” diye konuştu.

“Tomakin’e hesap yapmayı öğreteceğim”

Adıgüzel, son olarak Ak Parti İl Başkanı Halit Tomakin’in açıklamalarına tepki göstererek; “Ben ona hesap yapmayı öğreteceğim. Fındık 90 centmiş, şimdi 3 dolarmış. 2002 yılında 90 cent, 1.4 TL’dir. Bir çeyrek altın 32 liraydı, bugün 640 lira, tam 20 katı. 1.4 ile 20’yi çarpın 28 TL yapıyor. Hesap öğrenin. Tomakin, 2006’da 5 dolardı, şimdi 3 dolar. Uzakları bırakayım senin aklın o kadar almaz. 2-3 ay önce 26 lira olan fındığa şuan 22 lira veriyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!